*
Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Gönderen Konu: BAŞBAKAN 127 OKULUN AÇILIŞINI ANKARA'DA YAPTI  (Okunma sayısı 1623 defa)

Çevrimdışı melleseferi

• Yönetici
  • Kahraman Üye
BAŞBAKAN 127 OKULUN AÇILIŞINI ANKARA'DA YAPTI
« : 11 Şubat 2010, 00:45:16 »

09.02.10 - Ankara'da yapımı tamamlanan 127 okulun toplu açılışı Anadolu Gösteri Merkezi'nde yapıldı. Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, açılış töreninde yaptığı konuşmada, 103 okulun inşaatının da devam ettiğini söyledi. Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, "Bugün açtıkları her okulun, yaptıkları her yatırımın Cumhuriyetin 100. yılında eğitimde tüm hedeflerini gerçekleştirmiş bir ülke olma hedefine her gün bir adım daha yaklaştırdığını" söyledi. Ankara'da yapımı tamamlanan 127 okulun toplu açılış dolayısıyla Anadolu Gösteri Merkezi'nde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek'in de katıldığı tören düzenlendi. Törende konuşan Çubukçu, "Eğitimde 2023'ün hedefi Ankara'da, tüm okulların tam gün eğitim-öğretim yapması, sınıf mevcutların 24 olması ve ortaöğretimde okullaşmanın yüzde 100'e ulaşmasını sağlamaktır" dedi. Ankara'da şu anda 103 okulun inşaatının devam ettiğini ifade eden Çubukçu, "Ankara ilk ve ortaöğretimde, okul öncesinde son derece başarılı ama asıl başarılı olduğu yerlerden biri de özellikle kız çocukların okullaşmasında elde edilen başarı" dedi. Bu konuda Başkent'tin çok başarılı olduğunu söyleyen Çubukçu, uygulanan projelerle kadınların sadece okur yazar değil, meslek sahibi olmalarının hedeflendiğini vurguladı. Özürlü çocukların eğitimine yönelik çalışmalara da değinen Çubukçu, "Bugün 300 bine yakın özürlü öğrencimiz eğitim olanığına kavuştu" diye konuştu. Ankara Valisi Kemal Önal da açılışı yapılan 127 okulun toplam 277 milyon TL'ye mal olduğunu belirtti. 2009-2010 eğitim öğretim yılının ikinci yarısının bugün başladığını anımsatan Önal, Ankara'da 1571 eğitim-öğretim kurumunda 24 bin 629 derslikte 877 bin öğrencinin öğrenim gördüğünü kaydetti. Önal, Ankara'nın imkanlarının büyük kısmını eğitim ve öğretim için seferber ettiklerini söyledi. Önal, "Sadece kamu kaynaklarından eğitim sektörüne aktarılan pay son 6 yılda 788 milyon TL'dir. Bunun 210 milyon TL'si özel idare, 578 milyon TL'si de genel idare kaynaklarından karşılanmaktadır" dedi. Önal, Ankara'da, eğitim için yürütülen kampanyalar kapsamında hayırseverlerden 276 milyon TL'lik katkı sağlandığını ifade etti. Ankara'da okullaşma oranlarının bugün okul öncesinde yüzde 40, ilköğretimde yüzde 99,47, ortaöğretimde de yüzde 76 olduğunu belirten Önal, "Okul açmak geleceğe ışık tutmak, aydınlığa koşmak demektir" diye konuştu.>Başkent