*
Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Gönderen Konu: Şampiyon Ebru  (Okunma sayısı 2258 defa)

Çevrimdışı melleseferi

• Yönetici
  • Kahraman Üye
Şampiyon Ebru
« : 20 Mayıs 2010, 00:50:37 »

06.05.10 - Bayraklı'nın Bayraklı Belediyesi'nin gururu küçük dev kadın Ebru Başar, halterde kendi ağırlığının neredeyse iki katını kaldırarak Türkiye Şampiyonu oldu. Cirit ve gülle atmada aldığı Türkiye şampiyonluklarıyla adından söz ettiren Başar şimdi gözünü Temmuz ayında düzenlenecek dünya şampiyonluğuna dikti. Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ'ın büyük desteğiyle yoluna devam edeceğini dile getiren Başar, "Madalyalar gelmeye devam edecek" dedi. En büyük destekçisi Başkan Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ tarafından şampiyonaya bizzat uğurlanan Ebru Başar, Konya'da düzenlenen Türkiye Şampiyonasında kendi sıkleti olan 40 kiloda ringe çıktı. Başar 70 kilo kaldırarak Türkiye Birinciliği'ni Bayraklı'ya getirdi. Bayraklı Belediyesi nde göreve başladığı günden beri Başkan Hasan Karabağ'm büyük desteğini arkasında hissettiğini söyleyen Başar, "Başkanımızın maddi ve manevi olarak çok desteğini gördüm. Başkanın sporcu kişiliğinin de bunda faydası var. Ben de çok çalışarak bu güveni madalyaya çevirmek için elimden geleni yapacağım" dedi. Ebru'nun Bayraklı Belediyesi'nin maskotu haline geldiğini belirten Hasan Karabağ, "Hem örnek kişiliği hem de sporcu karakteriyle, Ebru bizim göz bebeğimiz. Yakın zamanda kendisini Bayraklı Spor Kulübüne sporcusu olarak da görmek istiyoruz. Spora ve sporcuya yapılan altyapı ve desteğin madalya ve kupa olarak geri dönmesi bize büyük mutluluk veriyor. Hele bunu Ebru yapınca biz daha bir mutlu oluyoruz. Çünkü Ebru'nun tüm bu olanaksızlıklara rağmen aldığı basanlar diğer engelli sporculara da örnek oluyor" diye konuştu. Kan uyuşmazlığından dolayı doğuştan ortopedik engelli olarak dünyaya gelen Ebru Başar, tekerlekli sandalyesiyle basket oynayan gençleri görünce spor yapmaya karar verdi. 7 yıl önce baş koyduğu bu yolda cücelerin hangi spor dallarına bedensel olarak daha yakın olduğunu araştırarak gülle atma, cirit ve haltere yöneldi. Kısa zamanda çok çalışan Ebru, çalışmalarının meyvesini 2004, 2005 ve 2006 yıllarında düzenlenen Türkiye Atletizm gülle ve cirit yanşmalarda Türkiye birincisi olarak aldı. 2007 yıllında Türkiye Atletizm şampiyonasmda ikinci olmasının ardından haltere yöneldi. Ebru, cirit ve gülledeki basanlarının ardından halterde de 2009 yılında Türkiye ikincisi oldu. Ebru bu ikincilikle beraber Milli Takım'a seçilmeyi başardı. Sıradaki hedef dünya şampiyonluğu Halter sporunda Türkiye birincisi olmasının arkasında Milli Takım Antrenörü Yasin Arslan ve yardımcı Antrenör Hüsniye Haner'in büyük katkısı bulunduğunu dile getiren Başar, "Haftanın 7 günü Celal Atik Spor Salonu kondisyon merkezinde 3 saat idman yapıyorum. Bireysel olarak yarıştığım için ne kadar çok çalışırsam o kadar çok performansım artıyor. Spor hekimim Aylin Çeçen Aksu tarafından sık sık kontrol ediliyorum. Şimdiki hedefim yurt dışında dereceye girmek. Temmuz ayında yapılacak Dünya Şampiyonasında birinci olup Türk Bayrağını göndere çektirip milli marşımızın çalınmasını çok arzu ediyorum"diye konuştu.>Yenigün