*
Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Gönderen Konu: Özel Eğitim Kurumlarının Sıkıntılarını Masaya Yatırıldı  (Okunma sayısı 1657 defa)

Çevrimdışı melleseferi

• Yönetici
  • Kahraman Üye
Özel Eğitim Kurumlarının Sıkıntılarını Masaya Yatırıldı

Batman Özel Eğitim Kurumları Derneği, Öğretmen evindeki kahvaltılı basın toplasında bir araya gelerek Derneğin Özel Eğitim Kurumlarının sıkıntılarını masaya yatırdı.

Batman’da birçok engelli öğrenciyi Özel Eğitim Kurumlarında eğittiklerini ifade eden Dernek Başkanı Rezzan Şaşmaz: “Bizler engelli öğrencilerimize eğitim vererek sosyal ve psikolojik entegrasyonlarına katkıda bulunuyoruz. Halen bünyemizde engelli olan 3 bin öğrenci bulunmaktadır. Bu öğrencileri bünyemizdeki 400 öğretmenle eğitiyoruz. Devlet, engelli öğrencilerin eğitim giderlerini karşılıyor ancak servis ücretini biz karşılıyoruz. 2007 yılında devletin bir engelli öğrenci için ödediği eğitim desteği ile 2014 yılında ödediği eğitim desteği hala aynı rakam. Yıllardan bu yana her yıl giderler artmasına rağmen devletin bir engelli öğrenciye ödediği eğitim gideri desteği bugün aynı rakamda” dedi.

ENGELLİLERE ENGEL ÇIKARILIYOR

Batman’da işitme engelliler için henüz bir okulun bulunmadığını dile getiren Şaşmaz: “İşitme engelli öğrenciler eğitim almak için Diyarbakır’daki işitme engelliler okuluna gitmek zorunda bırakılıyor. Bizler Batman’da da devlet tarafından bir işitme engelliler okulu açılmasını talep ediyoruz. Çünkü işitme engelli çocukların aileleri çocuklarını Diyarbakır’a göndermek istemiyorlar. Ayrıca çoğu aile, engelli çocuklarını gizliyor veya okullara göndermiyor ya da ilkokul çağındaki çocuklarını okula göndermeye yanaşmıyor” şeklinde konuştu.

OKULLARIN FİZİKİ ŞARTLARI ENGELLİLER İÇİN YETERSİZ

Batman İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı birçok okulun fiziki yapısının engelliler için yetersiz olduğunu belirten Özel Eğitim Kurumları Derneği Başkanı Rezzan Şaşmaz: “Batman’daki birçok devlet okulunun fiziki alt yapısı engelli öğrencilerin eğitim almasına uygun değil. Ayrıca devlet okullarında sınıf kontenjanları yüksek. Engelli öğrencilerin ise özel eğitim alması gerekmektedir” ifadelerinde bulundu.

26.11.2014 - Batman Yön