*
Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Gönderen Konu: "Engelliler Sarayı"nda Yeni Eğitim Dönemi Başlıyor  (Okunma sayısı 1599 defa)

Çevrimdışı melleseferi

• Yönetici
  • Kahraman Üye
"Engelliler Sarayı"nda Yeni Eğitim Dönemi Başlıyor

Bağcılar Belediyesinin sosyal sorumluluk projesi olarak 2011'de hizmete sunduğu "Engelliler Sarayı", yeni eğitim sezonuna 14 Eylül'de başlayacak.

Bağcılar Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, temmuz ayından bu yana devam eden kayıtlar için bine yakın kişi başvuruda bulundu.

Halk Eğitim Merkezi ile ortaklaşa düzenlenen kurslara Bağcılar'da ikamet eden engelli raporu olanlar başvurabiliyor. Başvuruları değerlendiren psikolog ve uzmanlar, kursiyerin beceri veya mesleki daldaki (çağrı merkezi, tekstil, mantar üretimi, danışma eğitimi gibi) kurslardan hangisine katılması gerektiğine karar veriyor. Engelli öğrenciler için dil terapisi eğitimi de veriliyor. Kursu başarıyla tamamlayan kursiyerler, Bağcılar Belediyesi ve Halk Eğitim Merkezi onaylı sertifika sahibi oluyor.

Açıldığı günden bu yana toplam 6 bin 500 engellinin faydalandığı Engelliler Sarayı'nda, 30 branşta 4 bin 769 kurs talebi karşılandı. Engelliler Sarayı'nda bugüne kadar eğitim alan 300'e yakın kursiyer iş sahibi oldu. Engelliler Sarayı'nda bu dönem ilk kez görme engeliler için Brail alfabesi, okuma-yazma ve Kuran eğitimi de verilecek.

Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, konuya ilişkin açıklamasında, 2015-2016 eğitim döneminde de engelli hemşehrileriyle yakınlarına yönelik önemli hizmetler vereceklerini belirtti.

"Engelli kardeşlerimiz, kendilerine imkan sunulduğunda kabiliyetlerini ortaya koyuyorlar" değerlendirmesinde bulunan Çağırıcı,  öz güvenleri artan engellilerin kurslarında meslek de öğrendiğini vurguladı.

Çağırıcı, işe yerleşen engellilerin, ailelerinin geçimine de katkıda bulunduğunu, topluma ve ailelerine faydalı olduklarını düşündüklerinde hayata bakışlarının da pozitif anlamda değiştiğini aktardı.

Engellilere huzur bulacakları bir ortamda meslek öğrettiklerini ifade eden Çağırıcı, "Onların mutluluğu, ilçemizin mutluluğu anlamına geliyor" ifadelerini kullandı.

Engelliler Sarayı'nda yeni eğitim dönemi 14 Eylül'de başlayacak.

09.09.2015 - AA