*
Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Gönderen Konu: BURSA'DA ENGELLİ GENCİN EĞİTİMİNİ YARIM BIRAKAN UYGULAMA  (Okunma sayısı 1678 defa)

Çevrimdışı melleseferi

• Yönetici
  • Kahraman Üye

29.06.09 - Cam Kemik' hastası olduğu için 6 yıldır eğitimini evde alan 16 yaşındaki Sedat Kılıç, program kaldırılınca Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu'ya mektup yazdı. Eğitim sendikacıları ise halen Bursa'da 10 çocuğun 'eve gönderilen öğretmenle' eğitimlerini sürdürdüklerini, ancak yeni uygulamayla ilköğretim 5. sınıf sonrası çocukların 'evde eğitim' uygulamasının kaldırıldığını açıkladı.

Her yıl takdir alan ve bilgisayar mühendisi olmak isteyen başarılı öğrenci, en büyük hayalinin özürlüler adma Türkiye'de güzel işlere imza atmak olduğunu söyledi. Yürüyemeyen ve en ufak çarpmada kemikleri kınlan Kılıç, I laşimişçan İlköğretim Okulu'na kayıtlı olduğu halde 12 yaşından bu yana Milli Eğitim Bakanlığı'nın engelli öğrenciler için verdiği 'Evden eğitim' uygulamasından yararlanıyordu. Bu sene 6. sınıfı takdirle bitiren ve 7. sınıfa geçen Sedat Kılıç, branş dersleri başladığı gerekçesiyle öğretmensiz kaldı. "Artık evinize öğretmen gelmeyecektir" yazılı tebligatl.ı durumu öğrenen Sedat ve annesi Gülbeyaz Kılıç büyük bir hayal kırıklığı yaşadı.

Anne ve özürlü oğlunu okula çağıran yetkililer, bir tebligat imzalatılarak 7. sınıfta branş dersleri başladığı gerekçesiyle bundan böyle eve öğretmen gönderilemeyeceğini belirtip özürlü öğrenciye açık ilköğretime devam etmesini istedi. Gelişmelerin ardından kağıt kalem alan Sedat, yaşanılanları bizzat Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu'ya iletti. Mektubunda Bakan Çubukçudan yardım isteyen Kılıç, en çok matematik ve fen bilgisi derslerini sevdiğini, bilgisayar mühendisi ya da mimar olmak istediğini söyledi. Babası ile annesi 6 yıl önce ayrıldığı için annesi, ablası ve 2 kız kardeşiyle birlikte yaşayan cam çocuk' Sedat, Türkiye'de özürlüler adma güzel işlere imza atmak istediğini söylüyor. Kılıç, "Özür, insanların vücudunda değil düşüncelerindedir.
Engelli olmama rağmen ben çok çalışıp taktir aldım. İnsanlar önce kafalarındaki engeli kaldırmalı ben engelli olduğuma rağmen okuyorum. Buradan da Nimet Çubukçu'ya sesleniyorum; sayın bakanım lütfen evime tekrar bir öğretmen gönderin." dedi.

Sedat Kılıcın Bakan Çubukçu'ya yazdığı mektuptan bazı bölümler şöyle: "Cam kemik hastası olduğum için evde eğitim alıyorum. Herhangi bir çarpmada kemiklerim kırılıyor. Bize rehberlikten bir telefon geldi, 'Sedat Kılıç evde eğitim alamaz açık öğretimde okusun.' Ben tekrar evde eğitim almak istiyorum. Benim amacım okuyup üniversiteyi bitirmek. Okuyarak kendimi ve annemi kurtarmak istiyorum. Dışarıda okusam bile maddi ve manevi desteğimiz yok. Tek başıma açık öğretimi okuyamam. Babam ikinci evlilik yaptı ve şu an yanımızda değil. O yüzden okumak istiyorum. Annemi kurtarmak istiyorum. Kimsenin eline bakmamak istiyorum. Engellileri neden normal bir insan gibi görmüyorlar. Benim amacım okuyup mimar ya da bilgisayar mühendisi olmak. Onun için tekrar evde eğitim almak istiyorum."

Sedat Kılıç, şimdi Bakan Çubukçu'dan gelecek cevabı bekliyor. Türk Eğitim-Sen Bursa 2 Nolu Şube Başkanı Selçuk Türkoğlu, "Bursa'da 10 çocuk evde eğitim alıyordu. Ama Milli Eğitim Bakanlığı'nın uygulamasıyla ilköğretim 5. sınıf sonrası öğrencilerin evde eğitimi engellendi. Bu 10 çocuktan 3'ünün eğitimi kesildi." diyerek duruma açıklık getirdi.>CHA