*
Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Gönderen Konu: KALE GRUBU VAKFI KSV SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİNİ SÜRDÜRÜYOR  (Okunma sayısı 1766 defa)

Çevrimdışı melleseferi

• Yönetici
  • Kahraman Üye

02.07.09 - Kale Grubu'nun eğitim alanında öncü vakfı KSV (Dr. İbrahim Bodur Kaleseramik Eğitim, Sağlık ve Sosyal Yardım Vakfı) "İlk İşim Okullarda Değişim" sosyal sorumluluk projesini Kayseri'de başlattı. 20 engelli, işsiz gence düzenlenen kursun ardından gerçekleşen staj çalışması, Kayseri Talaş Kuruköprü İlköğretim Okulu'nda yapılarak, okulun tuvaletleri yenilendi.

Kayseri'de başlattığı "İlk İşim Okullarda Değişim" projesini bu yıl içerisinde İsparta, Denizli ve Erzurum'da da hayata geçirecek olan KSV, projeye 2.5 milyon lira ayırdı. Vakıf, 2015'e kadar 1250 genci meslek sahibi yapmayı hedefliyor.

Kale Grubu Başkanı Zeynep Bodur Okyay, "Krizin ne zaman biteceği konusunda bir şey söylemek için müneccim olmak lazım" diye konuştu. Krizin dibinin göründüğünü bilebilmenin çok zor olduğunu dile getiren Okyay, "Bundan sonrasında tekrar böyle bir şeyin olmaması için karar almak önemli. G20'de çok şey konuşuldu aslında ama hiçbir şey konuşulmadı. Krizden çıkış, Türkiye gibi dinamik ve gelişen ülkeler sayesinde olacak. Bü yüzden bizim çok dik durabilmemiz ve performansımızı yükseltmemiz lazım. Bununla ilgili alınan son önlemler de çok yapıcı" açıklamasında bulundu.

KDV indirimi inşaatta işe yaramadı

Konutlara getirilen KDV indiriminin süresinin uzatılmaması konusunda da konuşan Zeynep Okyay, bu indirimin zaten sektöre bir katkı sağlamadığım belirterek, "KDV indirimi, düşük gelirli kesime üretilen konutlarda uygulanmadı, lüks konudar içindi. Onun yerine konut edinmeyle ilgili Avrupa'da yapılan gelir vergisinden mahsup gibi yöntemler yapılsa" dedi.

2015'e kadar 1250 genç meslek sahibi yapılacak Bu arada Kale Grübu'nun eğitim alanında öncü vakfı KSV (Dr. İbrahim Bodur Kaleseramik Eğitim, Sağlık ve Sosyal Yardım Vakfı) 2009 yılında "İlk İşim Okullarda Değişim" sosyal sorumluluk projesini Kayseri'de başlattı.

20 engelli işsiz gence düzenlenen kursun ardından gerçekleşen staj çalışması, Kayseri Talaş Kuruköprü İlköğretim Okulu'nda yapılarak, okulun tuvalederi yenilendi. Kuruköprü köyünde gerçekleşen törenle, "Seramik Yer ve Duvar Karosu Kaplamacılığı Kursu'nu başarı ile bitirmiş olan engelli işsiz gençlere Milli Eğitim Bakanlığı'ndan onaylı sertifikalan verildi.

Yürütülen kurslarla, işsiz gençleri Avrupa Birliği (AB) kriterlerine uygun, kalifiye ve bilgili işgücü haline dönüştüren KSVnin, kurulduğu 1991 yüında 4 üniversite öğrencisiyle başlayan burs faaliyederinin, 2008 yüında 300leri aştığını belirten Okyay, vakfın çalışmalarıyla gençlere aydınlık bir gelecek bırakmayı hedeflediklerini belirtti. KSVnin bugüne kadar yaptığı Meslek Edindirme Kurslan ile 3 bin 766 işsiz genci meslek sahibi yaptığına dikkat çeken Okyay, aynca Geliştirme ve Uyum Kurslan ile de inşaat sektörüne 3 bin 119 vasıflı usta kazandırıldığını bildiren Okyay, KSVnin Yeni Fırsatlar Projesi ile de 244 proje arasında 5. olarak Avrupa Birliği'nden fon aldığını kaydetti.

KSVnin 2009 yılında Kayseri'de başlattığı "İlk İşim Okullarda Değişim" projesini Türkiye İş Kurumu ve Milli Eğitim Bakanlığı desteğiyle birlikte gerçekleştirdiklerini belirten Okyay, bu yıl içerisinde İsparta, Denizli ve Erzurum'da aynı çalışmayı yapacaklanm söyledi. İlk İşim Okullarda Değişim" projesi ile 2015 yılma kadar 1250 gencin meslek sahibi yapılmasını hedeflediklerini aktaran Okyay, "Bu süre içerisinde aynca 50 köy okulu tuvaletinin1 de yenilenmesi hedefleniyor. Projeye 2.5 milyon lira ayıracağız" dedi.>Dünya