*
Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Gönderen Konu: Prof. Dr. Kevin Warwick Felç ve Konuşma Engeline Çipli Çözüm Getirdi  (Okunma sayısı 1560 defa)

Çevrimdışı melleseferi

• Yönetici
  • Kahraman Üye
Prof. Dr. Kevin Warwick Felç ve Konuşma Engeline Çipli Çözüm Getirdi

İlk cyborg Prof. Dr. Kevin Warwick felç ve konuşma engeline çipli çözüm getirdi. ‘Makineler vücudun uzantısı olacak’ diyen çılgın profesör beyin çipiyle başka bir binadaki eşiyle iletişim kurdu.

Vücuduna enjekte ettiği çiplerle dünyanın ilk ilk yarı insan-yarı makine yaratığı (cyborg) olan İngiliz Güdübilim uzmanı Prof. Dr. Kevin Warwick, önümüzdeki 30 yıl içinde engellerin beyin çipleriyle kalkacağını iddia etti. İstanbul Aydın Üniversitesi’nde düzenlenen ‘Digital Dünya’da Yaşamak: Toplumsal Boyutlar’ temalı konferansa İngiltere’de Oxford ve Coventry üniversitelerinde görevli Prof. Dr. Kevin Warwick ile deneylerinde kendisine ‘kobay’ olarak eşlik eden eşi Irene Warwick katıldı. Büro makinlerini vücuduna yerleştirdiği mikroçipe komutlar vererek çalıştıran Warwick, son çalışmasında ise konuşma engeline umut oldu. Kendisi ve eşine duygulara göre sinyaller gönderen çipler enjekte eden Warwick böylece başka bir binadaki ana bilgisayara girdi ve karısıyla dijital bağlantı kurmayı da başardı.

BİYONİK GERÇEK

Araştırma sonuçlarını anlatan Warwick, “İnsanların aralarındaki iletişimin sadece ‘dil’ üzerinden sağlandığı yaklaşımını da sorguladım. Bu çalışmamız, kendi kendisine öğrenen robotların geliştirilmesine de katkı yaptı. İnsan beyni ve vücudunun aynı yerde olması gerekmediğini savunuyorum. İnsan vücudunun da sadece uzuvlarıyla sınırlı olamayacağını, makinaların vücudun uzantısı olarak kullanılabileceğini vurguluyorum. Deneylerimin biyonik kol ve bacak gibi organların gerçek organlarla eş tepkiler vermesini sağlamasını amaçlıyordum. Ciddi oranda başarılı olduk. Çiplerin sinir sistemini taklit etmesiyle ortaya çıkmaya başlayan buluşlar aynı zamanda felçliler için de bir çözüm umudu doğurdu” dedi.

28.03.2016 - Star