*
Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Gönderen Konu: ELA BEBEK ENGELLİ AİLENİN NEŞESİ OLDU  (Okunma sayısı 2121 defa)

Çevrimdışı melleseferi

• Yönetici
  • Kahraman Üye
ELA BEBEK ENGELLİ AİLENİN NEŞESİ OLDU
« : 30 Mart 2016, 13:05:43 »
ELA BEBEK ENGELLİ AİLENİN NEŞESİ OLDU

Türkiye´de ilk olduğu bildirilen yöntemle anne olan engelli kadın ile babanın bebekleri 10 aylık oldu. Özel Aritmi İnegöl Hastanesinde 1.5 metre boyunda, 40 kilogram ağırlığındaki 24 yaşındaki bedensel engelli annenin dünyaya getirdiği bebek, ailenin neşe kaynağı oldu.

İnegöl´de doğuştan kas hastası olması nedeniyle tekerlekli sandalye üzerinde yaşam mücadelesi veren Nevin Öztürk, hiçbir sağlık sorunu olmayan Mahmut Öztürk ile 2014 yılında evlendi. Nevin Öztürk´ün isteği üzerine çift, çocuk yapmaya karar verdi. Nevin Öztürk, 2015 Mart ayında bir kız bebek dünya getirdi. Ela adı verilen ve 10 aylık olan bebeğinin hiç bir sağlık sorunu bulunmadığını ifade eden anne Nevin Öztürk, engelli ailelerin, sağlıkları el veriyorsa çocuk sahibi olmalarını önerdi.

Nevin Öztürk´ün kas hastası olduğu henüz 8 aylık iken ailesi tarafından fark edildi. Daha sonraki süreçte tekerlekli sandalyeye bağlı yaşayan Nevin Öztürk, 19 yaşında geçirdiği riskli bir ameliyat sonrası omuriliğinin büyük bölümüne platin takıldı. Nevin Öztürk iki yıl önce yine bir arkadaş ziyaretinde Mahmut Öztürk ile tanıştı. Kısa sürede aşka dönüşen ilişki evlilikle süslendi. Anne olmak istediğini söyleyen Nevin Öztürk düğünden üç ay sonra hamile kaldı. Geçtiğimiz Mart ayında erken doğum ile Ela adını verdikleri bebeklerini dünyaya getirdi. Nevin Öztürk sadece sevgisini verebildiği kızının ihtiyaçlarını gündüz yanına gelen annesi gece ise iş dönüşü kendisini yalnız bırakmayan eşi Mahmut Öztürk karşılıyor.

Kendisinin yürüyemeyeceğinin 8 aylık iken öğrenildiğini henüz 10 aylık olan kızının hiçbir sağlık probleminin bulunmadığını kaydeden anne Nevin Öztürk, "Hamilelik sürecinin çok sıkıntılı olacağını biliyordum. Ben, bu sıkıntıların geçici dünyaya getireceğim yavrumun ise kalıcı olacağını da biliyordum. Bunlara katlandım. Sağlıklı bir yavru dünyaya getirdim. Benim bu mücadelemi gören bazı engelli arkadaşlarımdan biri bebek dünyaya getirdiği diğeri hamile kaldı. Önemli olan engellilerin de anne olabileceği mesajını vermemdi. Bunu başardığıma inanıyorum" dedi.

Çok iyi bir evlilikleri olduğunu söyleyen Mahmut Öztürk ise "Nevin ile çok mutlu bir evliliğimiz var. Onun engeli hiç sorun değil. Onun yapması gerekenleri hallediyoruz. Çok güzel kızımız var. O da ikimizin her şeyi" dedi.

Kaynak yildirimgazetesi.com ulaşmak için tıklayın.