*
Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Gönderen Konu: EKPSS Kurası 03 Mayıs 2016 Tarihinde Başlayacak  (Okunma sayısı 1304 defa)

Çevrimdışı melleseferi

• Yönetici
  • Kahraman Üye
EKPSS Kurası 03 Mayıs 2016 Tarihinde Başlayacak
« : 14 Nisan 2016, 02:12:09 »
EKPSS Kurası 03 Mayıs 2016 Tarihinde Başlayacak

Engelli vatandaşlarımızın, 657 sayılı DMK’nun 53. Maddesi gereği kamu kurum ve kuruluşlarında devlet memuru olma hakları bulunmaktadır. Kurum ve kuruluşlar çalıştırdıkları personele ait kadrolarda % 3 oranında engelli çalıştırmak zorundadır. % 3’ün hesaplanmasında ilgili kurum veya kuruluşun (yurtdışı teşkilatları hariç) toplam dolu kadro sayısı dikkate alınır.  Engelli bireyler Devlet memurluğuna atanabilmek için ya EKPSS’ye, (Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı) ya da EKPSS Kurasına Katılmak zorundadırlar.

Bilindiği üzere Engelli Kamu Personel Seçme Sınavı ve Engellilerin Devlet Memurluğuna Alınmaları Hakkında Yönetmelik" uyarınca Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS) 24 Nisan 2016 tarihinde saat: 10.00'da 81 il merkezinde yapılacaktır. Bu tarihi sınava katılacaklara hatırlatmak isteriz.

EKPSS’ye ortaöğretim kurumlarından, yükseköğretim ön lisans/lisans programlarından mezun olan veya EKPSS'nin geçerlik süresi içinde mezun olabilecek durumda olan engelli adaylar başvurabilmektedir. Bu şartları taşıyanlar 23 Şubat 09 Mart günleri arasında müracaatta bulundular ve 24 Nisan günü saat 10.00’da sınava girecekler. Engelli kardeşlerimize başarılar diliyoruz.

ENGELLİ KPSS KURA BAŞVURULARI NE ZAMAN

Devlet sınava girme imkanı olmayan engelli bireyler içinde Kura çekilmek suretiyle devlet memuru olma imkanı getirmiştir. Bu imkândan; ilkokul-ortaokul-ilköğretim ile özel eğitim iş uygulama merkezi veya okulu mezunu olan veya EKPSS'nin geçerlik süresi içinde mezun olabilecek durumda olan engelli adaylar yararlanabilecektir. Bu adaylar sınava girmeyecek, sadece kuraya katılmak için başvuru yapacaklardır.

"Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi (Okulu) Öğrenim Belgesi "ne sahip olanlar, 2016- Kurasına başvurabileceklerdir.

Kuraya Başvuru Ne Zaman Başlıyor

Başvurular; 03 Mayıs 2016 tarihinde başlayacak, 16 Mayıs 2016 tarihinde sona erecektir.

Adaylar, başvuru işlemi için ÖSYM Başvuru Merkezine gitmeden önce,  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı, İl Müdürlüğü veya kendilerine en yakın Sosyal Hizmet Merkezlerine müracaat edeceklerdir. Müracaata giderken yanlarında şu belgelerin olması gerekmektedir.

1.Nüfus cüzdanı

2.Öğrenim durumunu gösterir belge (diploma gibi…)

3.En az %40 ya da üzeri özürlü olduğuna dair özürlü sağlık kurulu raporu

Adayların başvuru yapmak için ÖSYM Başvuru Merkezlerine gitmeden önce mutlaka Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğü veya bulundukları yere en yakın Sosyal Hizmet Merkezlerinden, başvuru yapacağı engel grubunu belirtir onaylı Ön Kabul ve Taahhüt Beyanı belgesini almaları gerekmektedir. Ancak bu belgeden sonra ÖSYM merkezlerine gidebilirler. Ön Kabul ve Taahhüt Beyanı belgesini edinmeyen adayların ÖSYM Başvuru Merkezlerince başvuruları kesinlikle alınmayacaktır.

Ortaöğretim Kurumu (Okulu) Müdürlükleri ve ÖSYM Sınav Koordinatörlükleri EKPSS'de ÖSYM Başvuru Merkezi olarak görev yapacaklardır. Başvuru Merkezleri başvuruları, resmi iş gününde ve resmi iş saatleri arasında alacaklardır.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğü veya Kendilerine en yakın Sosyal Hizmet Merkezlerinden onaylı Ön Kabul ve Taahhüt Beyanı belgesini alan adaylar, ÖSYM başvuru merkezlerinin birinden başvuru işlemlerini şahsen yapacaklardır. Başvuru merkezlerinin adresleri başvuru tarihlerinde ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinde yer alacaktır. Adayların ÖSYM başvuru merkezine giderken aşağıda belirtilen belgeleri yanlarında bulundurmaları zorunludur:

1) Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğünden veya Sosyal Hizmet Merkezlerinden alınmış aday ve görevli tarafından imzalanmış mühürlü Ön Kabul ve Taahhüt Beyanı belgesi,

2) Doldurulmuş EKPSS Aday Başvuru Formu ve Engel Bilgi Formu,

3) ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli eğitim bilgisi bulunmayan adayların öğrenim durumunu gösterir belge (diploma, mezuniyet belgesi, sınava başvurduğu öğrenim düzeyinden mezun olabileceğini gösterir resmî belgenin onaylı bir örneği),

4) Nüfus Cüzdanı/Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı veya süresi geçerli pasaport

Kura başvuru ücreti ne kadar

Kuraya katılacak adaylar için başvuru ücreti 15,00-TL olup bu bedel mutlaka 03-17 Mayıs tarihlerinde yatırılması gerekmektedir.

Kura Başvuru ücreti nereye yatırılacak

Akbank, Denizbank, T. Halk Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Türk Ekonomi Bankası, T.C. Ziraat Bankasının tüm şubeleri, PTT İş Yerleri, İnternet bankacılığı ve Kartlı Ödeme Sisteminden  (https://odeme.osym.gov.tr/) yapılabilmektedir.

Son olarak engelli kardeşlerimiz ve ailelerine; Kura müracaat tarihlerini takip etmeleri ve tereddüde düştükleri hususlarda, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri ve kendilerine en yakın Sosyal Hizmet Merkezlerinden bilgi alabileceklerini belirtmek isterim.

07.04.2016 - engellilersitesi.com