*
Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Gönderen Konu: İSTİHDAMDA UNUTULMUŞ OLANLAR İÇİN MÜTHİŞ PROJE  (Okunma sayısı 1570 defa)

Çevrimdışı melleseferi

• Yönetici
  • Kahraman Üye

09.01.10 - Nüfusun yüzde 12'si engelli Projeyi hayata geçiren Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, "8.5 milyon engellimiz var .Biz de bir şeyler yapmalıyız diye düşündük ve 'İletişimde, Ulaşımda, Hayatın İçerisinde Ben de Varım' projesini hayata geçirdik" dedi. Ulaştırma Bakanlığı'nın hayata geçirdiği proje ile engellilere yeni bir hayat umudu doğdu. Proje, engellilere GSM operatörleri için müşteri hizmetleri personeli olarak evlerinde çalışma olanağı sağlıyor. Bu gençlerden biri de 21 yaşındaki Can Yıldız. Bir kas hastalığı nedeniyle tekerlekli sandalyeye mahkûm olan Can ayda 800 Ura kazamyor. Can, ilk maaşıyla ailesi ile yaşadığı kapıcı dairesinin banyosuna büyük bir küvet yaptırmak istiyor. Böylece banyo yaparken düşmekten kurtulacak. 5 yaşında konulan "Becker kas distrofisi" tanısı, 17 yaşında tekerlekli sandalyeye kullanmasına neden oldu. Şimdi 21 yaşında; omuz kaslarının zayıflığı nedeniyle sağ kolunu kullanmakta da sıkıntı yaşıyor. İlk başlarda "Niye ben" sorgulamasıyla hayata küsse de, "Ayaktakiler de ölüyor, oturanlar da" felsefesi hedeflerine ve hayallerine koyduğu engelleri kaldırtmış. Muhasebe eğitimi, düzgün diksiyonu ve bilgisayar bilgisi ise ayda 800 lira maaşla iş imkanı olarak çıkmış karşısına.O şimdi Ulaştırma Bakanlığı'nın "Ulaşımda, İletişimde, Hayatin İçerisinde Ben de Varım" projesini yürüttüğü GSM operatörlerinden AVEA'nın müşteri hizmetleri personeli. Evinden günde 150 AVEA müşterisini arayıp hem anket yapıyor, hem eksik evrak uyarısı. Yıldız: ‘Bakanımıza mektup yazmıştım. Çağırdılar, konuştular ve işe alındığımı söylediler. Direncim zayıf olduğu için en küçük bir gribi bile çok ağır geçiriyorum, kalabalıklara karışamadığım için de eve bağımlı yaşıyorum. Bu iş tam bana göre. Yapacak bir şey bulamıyordum. Gerçi bilgisayarımla vakit geçiriyordum ama belli süre soma daraltıyordu o da. Şimdi iç huzuruyla uyanıyorum. İnsanın kendi parasını kazanması güzel bir duygu. İnternetten diksiyon dersi alıyorum. Seslendirme sanatçılarını ilgiyle izliyorum. Belki bugün ben de dublaj yaparım.’ dedi.>Hürriyet